Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 11:13

Sukcesy pływaków MAL WOPR na Mistrzostwach Województwa

Ogromnym sukcesem dla Sekcji Pływackiej MAL WOPR zakończyły się Mistrzostwa Województwa Pomorskiego, które odbyły w minioną sobotę i niedzielę na pływalni Akademii Morskiej w Gdyni.
  • Źródło: MAL WOPR

Autor: MAL WOPR

Malborscy pływacy, którzy pojechali na zawody w silnej ekipie 23 zawodników, wywalczyli aż 10 medali. Uplasowało to malborczyków na 8 miejscu w klasyfikacji 18 startujących klubów. Sukces jest o tyle istotny, że w czasie Mistrzostw Województwa klasyfikacja odbywa się w łączonych kategoriach wiekowych. W ten sposób zawodnicy nie rywalizują wyłącznie w swoim roczniku, ale w grupach wiekowych, co znacznie podwyższa poprzeczkę do zdobywania medali. Malborscy juniorzy, którzy już za dwa tygodnie wyjeżdżają na zimowe mistrzostwa Polski, wypadli w Gdyni najlepiej co tylko rozbudziło apetyty na dobry występ w Lublinie.

Niemal wszystkie medale dla MAL WOPR zdobyli właśnie ci, którzy będą reprezentować Malbork na Zimowych Mistrzostwach Polski 16-latków. Klasą samą dla siebie była aktualnie najlepsza malborska pływaczka, Nadia Walentynowicz. Nasza doskonała grzbiecistka nie tylko wywalczyła trzy złote medale w konkurencjach 50,100 i 200 m stylem grzbietowym, ale w zestawieniu 107 pływaczek zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej open.

Nadia aż o 5 s poprawiła swój rekord życiowy na najdłuższym z dystansów, a warto przypomnieć, iż właśnie w tej konkurencji wywalczyła brąz na ostatnich, letnich mistrzostwach Polski. W ślad za Nadią podążył Jakub Grapentyn, który także w stylu grzbietowym na dystansach 100 i 200 m zdobył medale brązowe. Warto podkreślić nowy rekord życiowy Kuby na 200 grzbietem, gdzie z wynikiem 2:14,29 aż o 3 s poprawił poprzedni najlepszy wynik. Wymarzony, ale jakże zasłużony medal przywiozła z Gdyni najlepsza malborska żabkarka, szesnastoletnia Liliana Szpaczyńska.  Lila wraz z trenerką ustaliły, że to właśnie konkurencja 100 m stylem klasycznym będzie tą, gdzie pokaże serce i wolę walki. Nasza zawodniczka walczyła na każdym ze stu metrów dystansu, losy brązowego medalu ważyły się do samej ściany pływalni.

Ostatecznie Liliana wygrała z zawodniczką z Rumii o 0,11 s, a radość z medalu, doskonałej życiówki i wielkich nadziei na dobry start na mistrzostwach Polski była ogromna. Na ten medal, na bycie trzecią żabkarką w województwie Lila zasłużyła jak mało kto. Na bycie z kolei najlepszym zawodnikiem wśród mężczyzn w malborskiej ekipie zasłużył z pewnością siedemnastoletni Piotr Zakrzewski. Piotr z czterema rekordami życiowymi, ze srebrem w konkurencji 100 m stylem dowolnym i brązem na 50 m stylem grzbietowym, uplasował się ostatecznie na 22 miejscu w zestawieniu 133 startujących pływaków. To bez wątpienia były najlepsze zawody w dotychczasowej karierze malborskiego zawodnika. Wykazał się na nich właściwą koncentracją, umiejętnością pozbywania się dodatkowych negatywnych bodźców. Wkład pracy, jaki wkłada w codzienne treningi, skupienie i właściwe wykonywanie podpowiedzi trenerek zaowocowało  tak doskonałymi wynikami.  Piotr w Gdyni był najlepszym zawodnikiem w ekipie MAL WOPR i na te sukcesy z pewnością zasłużył.

Na radość ze startów i zdobywanie medali aż 4 lata czekała utytułowana malborska pływaczka, dwudziestoletnia Alicja Krauze. Ala, po długiej przerwie spowodowanej krótką przygodą z triathlonem, kontuzją i operacją barku a w dalszym ciągu rekonwalescencją, wróciła w końcu do tego, o co tak długo walczyła. Na Mistrzostwach Województwa startowała dwukrotnie, w sprinterskich konkurencjach na 50 m stylem dowolnym i motylkowym. Pokonała je w czasach zbliżonych do swoich wyśrubowanych rekordów życiowych i wywalczyła przy okazji dwa brązowe medale. Były one bardzo miłym akcentem po tak długiej przerwie w pływaniu.
W gronie 265 zawodników z 18 klubów pojawiło się w Gdyni także dwóch debiutantów. Po raz pierwszy na słupkach startowych stanęli bracia Leon i Emil Ziniewiczowie. Chłopaki na co dzień trenują triathlon, jednak we wrześniu dołączyli do MAL WOPR w celu podniesienia jakości swojego pływania. Tak też się dzieje, startując bowiem we wszystkich konkurencjach stylu dowolnego, uzyskali w nich bardzo obiecujące rezultaty.

Z Gdyni żaden z 23 malborskich pływaków nie wyjechał niezadowolony. Wszyscy zaliczyli nowe rekordy życiowe, a do tego dzięki medalom uplasowali się  na doskonałym, ósmym miejscu w zestawieniu 18 klubów. W czasie dwudniowego wyjazdu był także czas na integrację i odpoczynek, a to z pewnością scala klub i tworzy niezapomniane wspomnienia.