Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 10:02

Udane rozpoczęcie sezonu pływaków MAL WOPR

Miniona sobota 16 października, upłynęła zawodnikom Sekcji Pływackiej MAL WOPR Malbork pod znakiem pierwszych w sezonie zmagań w wodzie. Aż 25 malborskich pływaków wzięło udział w zawodach pod nazwą Gdyńskie Delfinarium. Zawody, jak sama nazwa wskazuje, odbyły się w Gdyni, jednak po raz pierwszy pływacy z całego kraju mogli spotkać się na nowej pływalni należącej do Akademii Morskiej.
  • Źródło: MAL WOPR

Autor: MAL WOPR

Nowoczesny obiekt służący na co dzień adeptom wojskowej uczelni, zrobił na zawodnikach ogromne wrażenie, czemu dali dowód w postaci fantastycznych wyników. Także malborczycy pokazali się już na początku sezonu z bardzo dobrej strony. Zdobyli pięć medali; jeden złoty oraz po dwa srebrne i brązowe, ale co najważniejsze wywalczyli aż 29 nowych rekordów życiowych. Zgodnie z tradycją klubu każdy rekord życiowy uzyskany już na pierwszych zawodach w sezonie premiowany jest czekoladą, wygląda więc na to, że w klubie zrobi się niebawem bardzo słodko.

Trzy czekolady wywalczył w pierwszym bloku zawodów najlepszy z młodszej grupy zawodników MAL WOPR, Kacper Patoka. Kacper, pokonując dystans 50 m stylem dowolnym w czasie nowego rekordu życiowego awansował do finału, w którym kolejny raz poprawił swój najlepszy wynik, wynoszący ostatecznie 31,58 s. Malborski pływak zajął z tym czasem trzecie miejsce, jednak warto dodać, że różnica między pierwszym zawodnikiem a Kacprem wynosiła zaledwie 0,07 s. Do swoich zdobyczy zawodnik MAL WOPR dorzucił kolejny rekord życiowy na 100 m stylem zmiennym, w którym musiał zadowolić się 4 lokatą.

Brąz Kacpra na 50 m stylem dowolnym był niestety jedynym medalem w bloku przedpołudniowym, w którym startowali najmłodsi, jednak na brawa zasługują wszyscy startujący pływacy MAL WOPR. - informuje MAL WOPR

Po dwa nowe rekordy życiowe wywalczyli w Gdyni; Karolina Kwitnewska, bracia Ignacy i Kazimierz Zwolińscy, Hania Rozalewicz, Basia Siwiak, a po jednym rodzeństwo Emilia i Sebastian Wiśniewscy. Jak widać, najmłodsi malborscy pływacy nie wyjechali z zawodów bez zdobyczy, miejmy nadzieję, że jest to dobry prognostyk w trwającym już sezonie.

W bloku popołudniowym natomiast, na słupkach startowych stanęli zawodnicy z roczników 2008 i starszych. Malbork reprezentowało w tej części zawodów 17 pływaków, z których niewątpliwie najlepiej spisała się brązowa medalistka letnich mistrzostw Polski, Nadia Walentynowicz.

Nasza najlepsza grzbiecistka nie tylko wywalczyła dwa nowe rekordy życiowe, ale także przywiozła z Gdyni złoty i srebrny medal. Nadia nie miała sobie równych na dystansie 100 m stylem motylkowym, a na tym samym dystansie, ale w stylu grzbietowym, musiała uznać wyższość jedynie złotej medalistki mistrzostw Polski pochodzącej ze Słupska. Warto docenić jej nowy rekord życiowy na 100 m stylem grzbietowym, który od soboty wynosi 1:03,95 s. O nieco ponad sekundę szybciej pokonał ten sam dystans rówieśnik Nadii, szesnastoletni Jakub Grapentyn. Kuba przepłynął 100 m na plecach w czasie 1:02,79 s co pozwoliło mu na zajęcie drugiego stopnia podium.

W Gdyni okazało się, że MAL WOPR „grzbietem stoi” bowiem ostatni trzeci medal w bloku popołudniowym zdobył Kamil Czarnota również na 100 m stylem grzbietowym. Kamil popłynął nieco tylko gorzej od swojego rekordu życiowego co zrekompensował sobie  w starcie na 200 m stylem dowolnym. Pechowe, czwarte miejsce zajęła również na 100 m grzbietem Wiktoria Grabara, a także, z nowymi rekordami życiowymi; Liliana Szpaczyńska i Konrad Patoka, odpowiednio na 100 m stylem klasycznym i motylkowym. Miejsca czwarte i szóste na zawodach w Gdyni zajęła Magda Mroczek, warto podkreślić, że jej wynik na 100 m stylem dowolnym to trzeci wynik punktowy FINA w naszym klubie po gdyńskich zmaganiach.

Doskonale spisał się na zawodach najstarszy zawodnik MAL WOPR siedemnastoletni Piotr Zakrzewski, którego zaangażowanie na treningach zaowocowało dwoma, doskonałymi rekordami życiowymi na 100 i 200 m stylem dowolnym. Po jednej „życiówce” wywalczyli; Igor Jastrzębski, Antoni Rozalewicz, Piotr Szuryński, Michalina Zielska oraz Sławomir Szpaczyński. Ten ostatni zajął w gronie bardzo silnych rywali 5 i 6 lokatę w konkurencji 200 m stylem zmiennym i 100 dowolnym. Pozostałym, startującym w Gdyni zawodnikom MAL WOPR nie udało się co prawda poprawić swoich najlepszych dotychczasowych wyników, ale należy zauważyć, że dla Dawida Patoki, Agaty Kupińskiej, Cypriana Piróga i Nikoli Zborowskiej były to starty po albo niemal w trakcie choroby.

Pływacy malborskiego WOPR w klasyfikacji medalowej Gdyńskiego Delfinarium zajęli 15 lokatę na 23 kluby zdobywające medale. Nie jest to może miejsce zupełnie satysfakcjonujące, ale trzeba pamiętać, że malborski klub jest jednym z najmniej licznych w województwie. Cieszą każde medale, rekordy życiowe, ale przede wszystkim nieustające zaangażowanie młodych pływaków w wyjątkowo ciężki trening pływacki.