Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 22:49

IV Malborski Maraton Kajakowy - najbardziej wytrwali kajakarze w Polsce znów zawitali pod mury malborskiego zamku.

W minioną sobotę po raz czwarty odbył się Malborski Maraton Kajakowy 12 h. Zasady wyścigu są proste. Start następuje o godz. 6:30 rano, a już po dwunastu godzinach linia mety zostaje zamknięta. Zawodnicy pływają po rzece Nogat na wyznaczonej pętli o długości 4000 m, a wygrywa osoba, która „zaliczy” najwięcej pełnych okrążeni. Start i meta usytuowane są na kąpielisku miejskim. Trasa maratonu przebiega między mostem drewnianym przy zamku i w okolicy klubu MKS Nogat. Na kąpielisku zlokalizowany był również punkt żywieniowy, gdzie podczas przerw zawodnicy mogli posilić się gorącą zupą oraz pysznymi pierogami.

Autor: Fot. Tomasz Rychlewski

„Ludzie z tytanu”, bo tak należy nazywać osoby, które podejmują wyzwanie wysiedzenia dwunastu godzin w kajaku, zjechali z całej Polski. Z tablic rejestracyjnych samochodów ze specyficznymi rogami do przewozu kajaków, można było wywnioskować, że przyjechali mieszkańcy Szczecina, Krakowa, Gdańska, Dęblina, Puław, Białogardu, Poznania, Bydgoszczy, Lichenia, Gorzowa Wielkopolskiego i Warszawy.

Sygnał do startu punktualnie o godz. 6:30 dał Burmistrz Miasta Malborka, Marek Charzewski, a 30 startujących kajaków zrobiło falę niczym ogromny statek. Zawodnicy zostali wyposażeni w chipy, z których sygnały przy każdorazowym mijaniu bramki kontrolnej były rejestrowane przez elektroniczny pomiar czasu zliczający wszystkie okrążenia. O godz. 10:00 nastąpił drugi start innowacyjnej kategorii „teenager” (młodzież w wieku 10 – 19 lat). Sześciogodzinny wyścig dla nastolatków to nowość w Malborskim Maratonie Kajakowym. W tej kategorii wystartowały trzy jedynki i jedna dwójka. Linia mety została zamknięta odpowiednio o godz. 16:00 dla młodzieży i o godz. 18:30 dla dorosłych.

Wszyscy kajakarze pokonali wspólnie 2430 km, czyli średnio 70 km każdy kajak. Wśród młodzieży na uwagę zasługuje dobrze rokujący mikst w składzie Michasia Zielska oraz Janek Penczek, którzy wspólnie przepłynęli 14 km. Wyniki w kategorii K1 teenager: I miejsce zajął Bartłomiej Lewinski 24 km, II miejsce Dawid Lewinski 8 km, III miejsce Maksymilian Mazur 2 km. W kategorii K1 Ladies wystartowało siedem pań przepływając wspólnie 490 km. Rywalizacja była zacięta i tytuł Najtwardszej Lady otrzymała Izabela Penczek z wynikiem 96 km, która tym samym pobiła rekord trasy wśród Pań. Na drugim stopniu podium stanęła Agnieszka Uklańska (86 km), trzecie miejsce zajęła Danuta Pawlik (82 km). Ogromne brawa należą się reprezentantce Malborka Sylwii Staroście – Romańczuk, która debiutowała w maratonie kajakowym i przepłynęła 56 km.

Kajakarze - Weterani nie ustępują swoim młodszym kolegom. Marian Nowak ze Szczecina (65 l.) zdeklasował rywali przepływając 90 km, drugie miejsce w kategorii K1 Weteranów zajął Leszek Jeżyna z Puław z wynikiem 82 km, Marek Stępień z Bydgoszczy zajął III miejsce pokonując 66 km.

Największą frekwencją cieszyła się kategoria K1 Men (mężczyźni w wieku 20 – 59 lat). O Puchar Burmistrza Miasta Malborka rywalizowało dwudziestu mężczyzn. Popularny "Tytan z Białogardu" Piotr Rosada po raz kolejny nie dał szans swoim kolegom na zdobycie miejsca na tablicy chwały. Pogoda nie pozwoliła na ustanowienie rekordu trasy, jednak 112 km robi wrażenie. II miejsce zdobył Marek Bartnicki z wynikiem 106 km. Na najniższym stopniu podium stanął Artur Sumara przepływając 102 km. W kokpitach jedynej dwójki podczas tegorocznego wyścigu zasiedli reprezentanci Łowicza: Ewa i Andrzej Lendzionowie. Sympatyczne małżeństwo z pełną determinacją połykało kolejne kilometry, co w rezultacie skończyło się wynikiem 90 km.

IV Malborski Maraton Kajakowy został zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjazne Przedszkole w Starym Polu oraz Stowarzyszenie „Lena” przy współudziale Miasta Malborka oraz Gminy Stare Pole. Po raz kolejny honorowy patron objął Burmistrz Marek Charzewski, a zawodnicy w kategorii K1 Lady oraz K1 Man rywalizowali o Puchary Burmistrza Miasta Malborka.