Temat dzia艂alno艣ci o艣rodka dla os贸b w kryzysie bezdomno艣ci prowadzonego przez Chrze艣cija艅skie Stowarzyszenie Dobroczynne przy ul. Targowej powr贸ci艂 podczas zapyta艅 radnych na XXXI sesji Rady Miasta Malborka. Radna Marta Dorobek podkre艣li艂a, 偶e pomoc osobom znajduj膮cym si臋 w kryzysie bezdomno艣ci jest konieczna i nie podlega dyskusji. Jednocze艣nie zwr贸ci艂a uwag臋 na kwestie formalno-prawne zwi膮zane z funkcjonowaniem plac贸wki. Jak wskaza艂a, stowarzyszenie prowadzi obecnie dzia艂alno艣膰 bez wymaganych zg贸d, a jego w艂adze dopiero podejmuj膮 dzia艂ania zmierzaj膮ce do jej zalegalizowania. Radni pytali r贸wnie偶 burmistrza, dlaczego miasto nie zdecydowa艂o si臋 na zakup nieruchomo艣ci przy ul. Targowej, gdy poprzedni w艂a艣ciciel wystawi艂 j膮 na sprzeda偶. W obecnej sytuacji pytanie to jest bez znaczenia i nie wp艂ywa na trwaj膮ce post臋powania.
Mieszka艅cy okolicznych teren贸w powo艂ali Komitet Mieszka艅c贸w, kt贸ry zamierza wyst膮pi膰 o status strony w prowadzonym post臋powaniu administracyjnym. R贸wnolegle spraw膮 ma zaj膮膰 si臋 wojewoda, kt贸ra zapowiedzia艂a przeprowadzenie kontroli dotycz膮cej funkcjonowania plac贸wki.
Jak poinformowano podczas dyskusji, Starostwo Powiatowe w Malborku oraz Urz膮d Miasta Malborka planuj膮 przekaza膰 informacje wszystkim samorz膮dom i instytucjom kieruj膮cym swoich podopiecznych do o艣rodka. Chodzi o gminy, miasta oraz organizacje, kt贸re finansuj膮 pobyt os贸b przebywaj膮cych w plac贸wce. Samorz膮dy maj膮 zosta膰 poinformowane o tocz膮cych si臋 post臋powaniach i zastrze偶eniach dotycz膮cych legalno艣ci dzia艂alno艣ci o艣rodka.
Jednym z rozwa偶anych rozwi膮za艅 jest zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Taki krok mia艂by uniemo偶liwi膰 prowadzenie tego typu dzia艂alno艣ci w obecnej lokalizacji.
W tej sprawie 25 czerwca w Urz臋dzie Miasta Malborka odby艂o si臋 spotkanie z udzia艂em planist贸w, radnych, prawnika, burmistrza oraz mieszka艅c贸w. Dyskusja by艂a kontynuacj膮 wcze艣niejszych rozm贸w prowadzonych podczas spotkania w Starostwie Powiatowym, zwo艂anego przez przewodnicz膮cego Rady Powiatu. Podczas czwartkowego spotkania zapad艂a decyzja o rozpocz臋ciu procedury zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Na pocz膮tku lipca ma zosta膰 zwo艂ana nadzwyczajna sesja Rady Miasta, podczas kt贸rej radni maj膮 podj膮膰 stosowne uchwa艂y. Celem zmian jest przeznaczenie tego terenu pod inne funkcje ni偶 dzia艂alno艣膰 zwi膮zana z opiek膮 nad osobami w kryzysie bezdomno艣ci.
Wed艂ug uczestnik贸w spotkania takie rozwi膮zanie mog艂oby otworzy膰 drog臋 do ponownej dyskusji o zakupie nieruchomo艣ci przez miasto. Zak艂ada si臋 r贸wnie偶, 偶e organizacja prowadz膮ca obecnie o艣rodek mog艂aby przenie艣膰 swoj膮 dzia艂alno艣膰 do innej lokalizacji, co pozwoli艂oby ograniczy膰 napi臋cia spo艂eczne i uspokoi膰 sytuacj臋 w艣r贸d mieszka艅c贸w.
Mieszka艅cy osiedla Sady od d艂u偶szego czasu zg艂aszaj膮 swoje obawy zwi膮zane z funkcjonowaniem plac贸wki. Jak relacjonuj膮, osoby przebywaj膮ce w o艣rodku maj膮 pojawia膰 si臋 w blokach, na klatkach i prosi膰 mieszka艅c贸w o pomoc materialn膮. Inni mieszka艅cy zwracaj膮 uwag臋 na przypadki przebywania podopiecznych poza terenem plac贸wki, m.in. widuj膮 艣pi膮cych na terenach zielonych. Cz臋艣膰 mieszka艅c贸w przyznaje, 偶e obecna sytuacja budzi w nich poczucie niepokoju i oczekuj膮 od w艂adz miasta podj臋cia skutecznych dzia艂a艅 maj膮cych rozwi膮za膰 konflikt.
