Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 15:55
Reklama

🎧Posłuchaj: GDDKiA ogłosiła przetarg na przebudowę DK22 w Malborku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku ogłosiła przetarg na przebudowę blisko 3,5-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 22 w Malborku. Pierwszy poinformował o tym portal malborknaszemiasto.pl. Inwestycja obejmie m.in. budowę nowej konstrukcji jezdni, ciągu pieszo-rowerowego, przebudowę odwodnienia oraz remont wiaduktu kolejowego. To jeden z kluczowych elementów programu modernizacji DK22 na Pomorzu.
🎧Posłuchaj: GDDKiA ogłosiła przetarg na przebudowę DK22 w Malborku.

Autor: GDDKIA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku rozpoczęła procedurę przetargową dotyczącą przebudowy drogi krajowej nr 22 na odcinku Malbork – Królewo. Zadanie obejmuje około 3,5 kilometra trasy, od skrzyżowania al. Rodła z ul. Mickiewicza do granicy miasta w kierunku Królewa.

Planowana inwestycja zakłada wykonanie nowej konstrukcji jezdni dostosowanej do ruchu ciężkiego o nacisku 11,5 tony na oś. W ramach przedsięwzięcia powstanie również ciąg pieszo-rowerowy oraz kanał technologiczny. Drogowcy przebudują przepusty i system odwodnienia, a także przeprowadzą remont wiaduktu kolejowego i istniejącego przejścia podziemnego.

Jak podkreśla GDDKiA, modernizacja ma zwiększyć przepustowość układu komunikacyjnego i poprawić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu poprzez wyraźne rozdzielenie ruchu samochodowego, rowerowego i pieszego. Inwestycja ma również ograniczyć negatywne oddziaływanie transportu na mieszkańców dzięki zmniejszeniu hałasu, drgań i emisji zanieczyszczeń.

Przebudowa jest szczególnie istotna ze względu na duże natężenie ruchu. Według danych Generalnego Pomiaru Ruchu z tego odcinka korzysta średnio ponad 15 tys. pojazdów na dobę. Po zakończeniu prac kierowcy zyskają bezpieczniejsze i bardziej komfortowe połączenie prowadzące w kierunku autostrady A1.

Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez GDDKiA, po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy wykonawca przygotuje dokumentację projektową, a następnie rozpocznie roboty budowlane. Inwestycja stanowi część szerokiego programu przebudowy DK22 na Pomorzu, którego celem jest dostosowanie trasy do współczesnych standardów technicznych oraz poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Modernizacja odcinka Malbork – Królewo jest jedną z najważniejszych inwestycji drogowych planowanych w najbliższych latach w powiecie malborskim. Po jej zakończeniu mieszkańcy oraz kierowcy korzystający z DK22 mają odczuć wyraźną poprawę jakości podróżowania i bezpieczeństwa na tej trasie.

Zachęcamy do wysłuchania informacji, jaką przesłał Mateusz Brożyna rzecznik prasowy GDDKiA w Gdańsku. 


Podziel się
Oceń

Reklama